Etykiety samoprzylepne na podłożu z materiałów ekologicznych
Rzeczywistość początku nowego wieku, w której żyjemy i pracujemy, już nie zachęca nas do zadbania o naszą planetę i jej środowisko. ONA NAS DO TEGO ZMUSZA!
Emisja szkodliwych substancji, przynosząca coraz bardziej dotkliwy efekt cieplarniany i prowadząca do niebezpiecznych dla zdrowia i życia zmian klimatycznych – to wszystko każe szukać sposobów do jak najszybszych zmian w gospodarowaniu zasobami naturalnymi i przetwarzaniu surowców dla wielu gałęzi gospodarki.
Wyzwaniem staje się pozyskiwanie składników dla produkcji przemysłowej oraz pozbywanie się pozostałości po użytkowaniu przez człowieka. Dzisiaj doskonale wiadomo, że korzystanie z bogactw naszej planety musi się odbywać w sposób świadomy i zrównoważony, a resztek z naszej, szeroko rozumianej „konsumpcji” musimy używać do kolejnych cykli wytwarzania – nie pozostawiając po sobie coraz większych pokładów śmieci, zbędnych i szkodliwych dla środowiska.
Nasza branża poligraficzna także stawia sobie wymagania co do dbałości o środowisko i utylizacji odpadów. Najwięksi dostawcy materiałów do druku proponują zestawy surowców (zarówno papiery, jak i folie), w których – do wyprodukowania ich – używa się komponentów naturalnych, będących pozostałościami po innej produkcji (np. wytłoczyny z winogron, słoma kukurydziana czy żytnia, ścier kamienny). Jednocześnie wytwarzanie materiałów do druku, które polega m.in. na korzystaniu z zasobów leśnych, jest równoważone przez nasadzanie kolejnych drzew czy plantacji konkretnych roślin, które stają się zielonymi „płucami” Ziemi oraz mogą być źródłem kolejnej produkcji za jakiś czas. Cały ten nurt działalności proklimatycznej i ekologicznej można nazwać (jak seria materiałów do druku od Avery Dennison) ZRÓWNOWAŻENIE – SUSTAINABLE.
Drugą drogą produkcji przyjaznej dla środowiska m.in. w przemyśle drukarskim, jest wytwarzanie materiałów, mających w swoim składzie znaczący procent przetworzonych powtórnie najbardziej trudnych w likwidacji odpadów celulozowych, plastikowych czy metalowych. Z nich właśnie (w 100%), lub z ich znacznym udziałem, wytwarza się materiały do druku typu PCR – POST CONSUMER RECYCLING – PRZETWORZENIE POKONSUMPCYJNE (jak określa je UPM Raflatac). Producenci przyczyniają się w ten sposób do zagospodarowania szkodliwych resztek i śmieci.
Na każdej drukarni spoczywa dziś obowiązek świadomego przetwarzania materiałów do druku dla Klienta. Szczególnie jeśli chodzi o etykiety, które są wyrobami złożonymi z kilku elementów, mogących wpływać źle na środowisko naturalne: poza materiałem wierzchnim także klej i podkład po nim.
Warto więc omawiać z Klientami świadome i proekologiczne zakupy papierów czy folii, które pochodzą ze „zrównoważonych” czy recyklingowanych ofert od dostawców. Warto w tym miejscu dodać, że te grupy materiałów są potrójnie atrakcyjne: przez swoje przesłanie proekologiczne, przez skład surowcowy, zawierający rzeczywiście ponownie przetworzone składniki i wreszcie – przez wizualną atrakcyjność (ciekawe kolory czy walory strukturalne).
Czujemy się odpowiedzialni, by promować takie rozwiązania, które są nie tylko modne i handlowo nośne, ale przede wszystkim przyczyniają się do wzrostu świadomości, że dbałość o środowisko jest już koniecznością.